Hagia Sophia
Hagia Sophia jest określana jako ósmy cud świata i jest uważana za jedną z najważniejszych atrakcji Stambułu.
Hagia Sophia była katedrą prawosławną, zanim została przekształcona w meczet przez Mehmeda Zdobywcę, a następnie przekształcona w muzeum religijne w 1953 roku i jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury bizantyjskiej i dekoracji osmańskiej.
Budowę kościoła rozpoczął w 532 r. cesarz Justynian, a budowa trwała około pięciu lat. W budowę kościoła zaangażowanych było około 11 000 mężczyzn, a kościół został oficjalnie rozbudowany w 537 r. n.e.
Muzeum Hagia Sophia to jedno z najważniejszych arcydzieł architektury w historii Bliskiego Wschodu. Był używany jako katedra przez 916 lat, a następnie jako meczet przez 481 lat. Od 1935 r. stał się znany jako Muzeum Hagia Sophia.
Kościół Hagia Sophia został zbudowany na ruinach starszego kościoła zbudowanego przez cesarza Konstantyna Wielkiego i zakończył się w 360 r. n.e. za panowania cesarza Konstancjusza II i początkowo nosił nazwę Megali Ecclesia (Wielki Kościół), następnie został nazwany na cześć Hagia Sophia z V wieku (miejsce Mądrości Świętej) i to właśnie oznacza Nazewnictwo Hagia Sophia.
Kościół Hagia Sophia został spalony podczas jednego z buntów i nic nie pozostało, co skłoniło cesarza Teodorosa II do odbudowania go ponownie i otwarcia go na kult w 415 r. n.e. Losy nowego kościoła Hagia Sophia nie były lepsze niż jego poprzednika, gdyż został on doszczętnie spalony podczas nowego buntu.
Po drugim pożarze, który totalnie zniszczył Hagia Sophia, cesarz Austinianus II postanowił wznieść jeszcze większy gmach dla Hagia Sophia. Zlecił więc jej budowę najsłynniejszemu wówczas architektowi epoki. Dzisiejszy budynek jest gmachem który został zbudowany po raz trzeci, a jego budowa trwała od 532 do 537 m.
Kościół był nadal używany jako centrum religii chrześcijańskiej przez długi czas, aż do wprowadzenia religii islamu w 1453 r. do Konstantynopola. W mieście nie było meczetu, w którym muzułmanie mogliby odprawiać piątkowe modlitwy, które nastąpiły po ich podboju. Nie mieli wystarczająco czasu, by zbudować meczet, więc sułtan nakazał przebudowę Hagia Sophia na meczet, a następnie kupił go za pieniądze, a także zamówił rysunki mozaiki które były w środku do zakrycia i zakazał ich zdejmowania, aby zachować uczucia chrześcijan. Rysunki znajdują się w Hagia Sophia do dziś.
Niesamowite fakty o Hagii Sophii
Kopuła Hagia Sophia ma około 55 metrów wysokości i około 31 metrów szerokości i została uznana za rewolucję w historii architektury. Dziś kopułę otaczają cztery minarety zbudowane w okresie osmańskim.
Najstarsze mozaiki pochodzą z IX wieku naszej ery. Większość mozaik chrześcijańskich znajduje się w górnej części świątyni, która wcześniej była sekcją kobiecą zarówno w epoce bizantyjskiej, jak i osmańskiej.
Czego nie można przegapić podczas wizyty w Hagia Sophia?
Połączenie spotkania religii chrześcijańskiej i islamskiej poprzez wyświetlane symbole, takie jak główny mihrab wskazujący kierunek Mekki Al-Mukarramah, przeoczony ozdobną mozaiką przedstawiającą Matkę Boską i Dzieciątko Jezus.
Uważa się, że pokryta brązem kolumna życzeń, znajdująca się w północno-zachodniej części budynku, ma moc uzdrawiania i spełniania życzeń i ma uzdrawiać chorych dzięki łasce św. Grzegorza.
W kolumnie znajduje się mały otwór, który rozszerza dłoń wewnątrz niej, co jest jednym z najważniejszych czynników turystyki w Stambule, a wewnątrz tego obszaru znajduje się kolejny mniejszy rozmiar do umieszczenia kciuka i osoby, która chce osiągnąć swoje życzenie przetacza całkowicie palec, nie podnosząc go z miejsca, aż jego życzenie się spełni. Miejsce to zazwyczaj jest bardzo oblegane jeśli chcesz tego spróbować.
Kot Hagia Sophia, w którym mieszka wybitna kotka w muzeum „Hagia Sophia” w Stambule, zwanym „Galli”. Zagraniczni i tureccy goście muzeum publikują zdjęcia tego kota w mediach społecznościowych. Były prezydent USA Barack Obama zrobił z nim zdjęcie podczas swojej wizyty w muzeum. Ciekawe jest również, że kot ma specjalną stronę na stronie Tumblr do zdjęć i ma dużą bazę fanów w Turcji i poza nią.
Jak dostać się do Hagia Sophia
Hagia Sophia znajduje się w samym sercu Sultanahmet, w pobliżu innych popularnych atrakcji, w tym Cysterny Bazyliki, Pałacu Topkapi, Muzeum Archeologicznego w Stambule i Błękitnego Meczetu. Odległość między Hagia Sophia a Błękitnym Meczetem to tylko dwie minuty spacerem. Aby dostać się zarówno do Hagia Sophia, jak i Błękitnego Meczetu, możesz wsiąść do tramwaju do Sultanahmet i przejść się po parku. Godziny otwarcia: od 9:00 do 19:00.
Bilet wstępu kosztuje około 72 lir tureckich, co odpowiada około 13 dolarów amerykańskich.
Dlaczego Hagia Sophia jest muzeum?
Od osiemdziesięciu lat kultowa Hagia Sophia w Stambule pozostaje symbolem zaangażowania Turcji na rzecz świeckiego społeczeństwa. W latach 30. XX wieku założyciel nowoczesnej Turcji Kemal Ataturk przekształcił ją w muzeum w swoich dążeniach do stworzenia świeckiej republiki na ruinach Imperium Osmańskiego. Czy Błękitny Meczet to Hagia Sophia?
Nazywany jest Błękitnym Meczetem ze względu na niebieskie kafelki na ścianach. Aja Sophia jest skarbnicą Imperium Bizantyjskiego i Osmańskiego. Kiedyś był to kościół, później meczet.
Dlaczego Hagia Sophia jest tak ważna?
Hagia Sophia to jedna z najważniejszych budowli bizantyjskich, jakie kiedykolwiek zbudowano. Ma historyczne znaczenie jako kulminacyjny element rzymskiej ery chrześcijańskiej i jest pomnikiem osiągnięć artystycznych i architektonicznych.
Co symbolizuje Hagia Sophia?
Hagia Sophia to symbol harmonii, pokoju i tolerancji w Turcji. Jest ważnym symbolem Stambułu, ponieważ jest miejscem spotkań religii świata. Mury Hagia Sophia reprezentują mieszankę sztuki islamskiej i symboli chrześcijaństwa. Sophia była kiedyś kościołem i meczetem, dziś jest muzeum przekształconym w meczet
Co jest specjalnego w Aya-Sofii?
Hagia Sophia, której nazwa oznacza „świętą mądrość”, to pomnik z kopułą, który został pierwotnie zbudowany jako katedra w Konstantynopolu (obecnie Stambuł, Turcja) w VI wieku naszej ery. Ma dwie kondygnacje pośrodku ogromnej nawy, która zawiera dużą kopułę, znajdującą się obok siebie. Bok z mniejszymi kopułami, górujący nad nim.
Czym różni się kopuła Aya-Sophia od kopuły Panteonu?
Panteon jest grecki, a Aya-Sophia jest bizantyjska. Jak odróżnić Panteon od Aya-Sophia pod względem systemu konstrukcyjnego, który wspiera kopuły? Kopuła Panteonu jest utrzymywana na miejscu przez grube, niewidoczne ściany, odsłaniając system konstrukcyjny podtrzymujący kopułę.